Warunek PastelVettese Colored PencilThree Cities Art Club LogoSalhaney WatercolorAhola Oil

Home Membership Information Events Member Art Gallery Newsletters Popular Vote Winners Resources Member Corner
POPULAR VOTE WINNERS AT THREE CITIES ART CLUB MEETINGS

Those attending our monthly events vote for their top three favorites - winners are shown below. Points are totaled and at the end of the season, winners receive prizes.    MANY OF THESE WORKS OF ART ARE FOR SALE - to make a purchase or obtain more information, please e-mail to:  threecitiesartclub

MAY 2017
First Place Second Place Third Place
Oil by David Lamb Wood Relief by Jerry Valentine Acrylic by Susann Smith
APRIL 2017
First Place Second Place Third Place
Oil by David Lamb Acrylic by Tim O'Keefe Acrylic by Agla Washington
MARCH 2017
First Place Second Place Third Place
Watercolor by Maggie McCloskey Air Brush Acrylic by Jon Lange Oil by David Lamb
FEBRUARY 2017
First Place Second Place Third Place
Oil by David Lamb Watercolor by Maggie McCloskey Watercolor by Maggie McCloskey
JANUARY 2017
First Place Second Place Third Place
Mixed Media by Ronald J. Warunek Watercolor by Sharon Lee Dillenbeck Watercolor by James Bramlet
DECEMBER 2016
First Place Second Place Third Place
Watercolor by Maggie McCloskey Watercolor by Sharon Lee Dillenbeck Pastel by Ronald J. Warunek
NOVEMBER 2016
First Place Second Place Third Place
Lamb Oil Welton  Oil Lawton Mixed Media
Oil by David Lamb Oil by Angie Weldon Mixed Media by Doreen Lawton
SEPTEMBER 2016
First Place Second Place Third Place
Lonnie Haines Artwork Pencil Drawing of Young Girl by Lonnie Haines Ronald Warunek Pencil Drawing
Oil by Lonnie Haines Pencil Drawing by Lonnie Haines Pencil Drawing by Ronald J. Warunek

CONGRATULATIONS TO THE 2015-2016 WINNERS: 

1st Place - Ronald J. Warunek    2nd Place - David Lamb

3rd Place - James Bramlet

MAY 2016
First Place Second Place Third Place
Allen Brooks 1st Place WinnerTim O'Keefe 1st Place Winner Tim O'Keefe 2nd Place Winner Ronald J. Warunek 3rd Place Winner
Tie between Allen Brooks and Tim O'Keefe Charcoal by Tim O'Keefe Pencil by Ronald J. Warunek
APRIL 2016
First Place Second Place Third Place
David Lamb 1st Place Winner Ronald J. Warunek 2nd Place Winner Angie Weldon 3rd Place Winner
Oil by David Lamb Pastel and Pencil by Ronald J. Warunek Watercolor by Angie Weldon
MARCH 2016
First Place Second Place Third Place
Maggie McCloskey 1st Place Winner Jerry Valentine 2nd Place Winner Jerry Valentine 3rd Place Winner
Watercolor by Maggie McCloskey Woodcarving by Jerry Valentine Wood burning by Jerry Valentine
FEBRUARY 2016
First Place Second Place Third Place
Ronald J. Warunek 1st Place Winner David Lamb 2nd Place ArtAngie Weldon 2nd Place Art Nancy Poat 3rd Place Winner
Pastel by Ronald J. Warunek Tie between David Lamb and Angie Weldon Oil by Nancy Poat
JANUARY 2016
First Place Second Place Third Place
David Lamb Art - first place Brenda Everson 2nd Place Art Susan Truckly 3rd Place Art
Oil by David Lamb Watercolor by Brenda Everson Watercolor by Susan Truckly
DECEMBER 2015
First Place Second Place Third Place
Bramelt Art Warunek Art Lange Art
Acrylic by James Bramlet Mixed Media by Ronald J. Warunek Acrylic Air Brush by Jon Lange
NOVEMBER 2015
First Place Second Place Third Place
Bramlet 1st Place Art Warunek Art Patel Art
Acrylic by James Bramlet Pencil by Ronald J. Warunek Colored Pencil by Rekha Patel
OCTOBER 2015
First Place Second Place Third Place
Warunek Art Hand carved chair made by David Lamb Truckly Art
Pencil by Ronald J. Warunek Hand Carved Chair Made by David Lamb Watercolor by Susan Truckly
SEPTEMBER 2015
First Place Second Place Third Place
McCloskey First Place Art Ahola art Haines art
Watercolor by Maggie McCloskey Watercolor by Jo Ahola Watercolor by Lonnie Haines

CONGRATULATIONS TO THE 2014-2015 WINNERS: 

1st Place - David Lamb    2nd Place - David Lamb

3rd Place - Ronald J. Warunek

MAY 2015
First Place Second Place Third Place
Angie Weldon Art Lonnie Haines Art Lonnie Haines Art
Oil by Angie Weldon Watercolor by Lonnie Haines Watercolor by Lonnie Haines
APRIL 2015
First Place Second Place Third Place

Oil by David Lamb Mixed Media Collage by Elizabeth Gullikson Mixed Media Collage by CarolAnn Matthews
MARCH 2015
First Place Second Place Third Place

Water Color by Maggie McCloskey Oil by David Lamb Mixed Media Collage by Ronald J. Warunek
FEBRUARY 2015
MEETING CANCELED DUE TO HEAVY SNOW
JANUARY 2015
First Place Second Place Third Place

Oil by James Bramlet Pastel, Colored Pencil by Ronald J. Warunek Mixed Media Collage by Elizabeth Gullikson
DECEMBER 2014
First Place Second Place Third Place

Watercolor by Ronald J. Warunek Self portrait Photography by Allen Brooks Photography by Karen Yops
NOVEMBER 2014
First Place Second Place Third Place

Airbrush/Acrylic by Jon Lange Acrylic by Kay Masini Painted Plate by David Lamb
OCTOBER 2014
First Place Second Place Third Place

Airbrush by Jon Lange Oil by David Lamb Watercolor by Maggie McCloskey
SEPTEMBER 2014
First Place Second Place Third Place

Watercolor by Lonnie Haines Oil by Elmer Reeves Watercolor by Betty Felts

CONGRATULATIONS TO THE 2013-2014 WINNERS: 

1st Place - Maggie McCloskey    2nd Place - Ronald J. Warunek

3rd Place - David Lamb

MAY 2014
First Place Second Place Third Place

Pastel by Betty Felts Watercolor by Lonnie Haines Watercolor by Maggie McCloskey
APRIL 2014
First Place Second Place Third Place

Photography by Allen Brooks Watercolor by Judith Pyke Pastel by Ronald J. Warunek
MARCH 2014
First Place Second Place Third Place

Oil by David Lamb Pastel & Pencil by Ronald J. Warunek Mixed Media by Kay Masini
FEBRUARY 2014
First Place Second Place Third Place

Watercolor by Maggie McCloskey Oil by David Lamb Mixed Media by Brenda Everson
JANUARY 2014
First Place Second Place Third Place

Watercolor by Maggie McCloskey Oil by David Lamb Pastel & Pencil by Ronald J. Warunek
DECEMBER 2013
First Place Second Place Third Place

Acrylic by Susann Smith Watercolor by Lonnie Haines Pastel & Pencil by Ronald J. Warunek
NOVEMBER 2013
First Place Second Place Third Place

Oil by David Lamb Pastel & Pencil by Ronald J. Warunek Mixed Media by Marco Solis-Mendoza
OCTOBER 2013
First Place Second Place Third Place

Warunek Art

Pastel by Ronald J. Warunek Acrylic by Susann Smith Watercolor by Maggie McCloskey
SEPTEMBER 2013
First Place Second Place Third Place

Pastel by Ronald J. Warunek Acrylic by Susann Smith Acrylic by Lonnie Haines

CONGRATULATIONS TO THE 2012-2013 WINNERS: 

1st Place - (2-way tie) David Lamb & Maggie McCloskey

3rd Place - Kay Masini

JUNE 2013
First Place Second Place Third Place

Photo Not Available

Watercolor by Maggie McCloskey Oil by David Lamb Acrylic by Lonnie Haines
MAY 2013
First Place Second Place Third Place

Watercolor by Betty Felts Pastel by Ronald J. Warunek Colored Pencil by Cathy Vettese
APRIL 2013
First Place Second Place Third Place

Acrylic by Marilyn Meredith Watercolor by Maggie McCloskey Oil by Elmer Reeves
MARCH 2013
First Place Second Place Third Place

Mixed Media by Kay Masini Oil by David Lamb Oil by Elmer Reeves
FEBRUARY 2013
First Place Second Place Third Place

Watercolor by Maggie McCloskey

Pastel by Ron Warunek

Oil by David Lamb
JANUARY 2013
First Place Second Place Third Place

Pastel by Ron Warunek

Enhanced Photography by Allen Brooks

Enhanced Photography by Allen Brooks
DECEMBER 2012
First Place Second Place Third Place

Acrylic by Susann Smith

Pastel by Ronald J. Warunek

Acrylic by Lonnie Haines
NOVEMBER 2012
First Place Second Place Third Place

Oil by Kay Masini

Watercolor by Lonnie Haines

Oil by Elmer Reeves
OCTOBER 2012
First Place Second Place Third Place

Sorry no image available

Sorry no image available

Sorry no image available

Acrylic by Lonnie Haines

Oil by Elmer Reeves

Watercolor by Betty Felts
SEPTEMBER 2012
First Place Second Place Third Place

Oil by Sharon Lee Dillenbeck

Oil by Elmer Reeves

Oil by David Lamb

Updated: May 26, 2017
Contact Three Cities Art Club

Copyright © 2019 Three Cities Art Club